Zaczarowana japońską sztuką plecenia kumihimo postanowiłam napisać małą instrukcję wyplatania bransoletki – krok po kroku. W moim małym tutorialu proponuję wykonanie jednego z podstawowych schematów plecenia z 8 jednokolorowych sznurków. Oczywiście kolorów sznurków może być więcej – na tej stronie znajdziecie pomoc w komponowaniu wzoru bransoletki (wystarczy wpisać liczbę sznurków i dobrać kolory).
Co będzie nam potrzebne?
- dysk piankowy kumihimo (lub wykonany własnoręcznie dysk)
- 8 sznurków satynowych o długości 50 cm (2mm lub 1 mm) lub 4 sznurki o długości 1 m złożone na pół (mój sznurek pochodzi ze sklepu Stoklasa)
- zakończenie do bransoletek
- 2 ogniwka
- zapięcie karabińczykowe
- klej typu „kropelka”, „super glue”
- przezroczysta taśma klejąca
- nożyczki
Kilka dobrych rad
Zanim przystąpimy do plecenia warto poznać kilka przydatnych informacji.
- Po pierwsze musimy pamiętać o tym, by nie pomylić się podczas przekładania sznurków – na szczęście przy ośmiu pilnowanie właściwej kolejności nie jest trudne – wystarczy odrobina uwagi i skupienia. Warto pamiętać też, by utrzymywać jednakowe naprężenie sznurków.
- Po drugie, jeśli zaczynasz swoją przygodę z kumihimo, to polecam skorzystać z gotowych piankowych dysków (są sztywne i przede wszystkim nacięcia, które posiadają są tak przygotowane, żeby utrzymać sznurki – także w odpowiednim naciągnięciu). Wszelkie tekturowe dyski raczej uprzykrzą plecenie, które wbrew pozorom powinno być przyjemnością.
- Po trzecie – z powodzeniem można użyć do plecenia grubszego kordonka lub bawełnianej włóczki, choć moim zdaniem najefektowniej w bransoletce wyglądają te z połyskiem (zwłaszcza satynowe sznurki).
- Po czwarte – niektórzy by ułatwić sobie plecenie, dowiązują na końcach sznurków/nitek jakieś przedmioty – ma to zapobiec plątaniu się zwisających końcówek – wierzcie mi na słowo, że bywa to frustrujące (najmniejsze ryzyko jest, gdy wyplatamy z satynowego, gładkiego sznurka).
Gotowi? To Zaczynamy!
Plecenie rozpoczynamy od złożenia do siebie wszystkich sznurków i zawiązania jednego supła. Ja będę plotła z 4 dłuższych sznurków – dlatego składam je do siebie, potem na pół i wiążę supeł.
Kolejny krok, to włożenie supła do otworu dysku i rozłożenie sznurków w nacięcia – jak na załączonym zdjęciu.
Kiedy mamy już poukładane sznurki przystępujemy do ich przekładania. Myślę, że zdjęcia lub mały filmik lepiej to zobrazują.
Zauważcie, że podczas przekładania sznurków dysk kręci się w rękach zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Dla wszystkich tych, którzy wolą jednak zobaczyć o co chodzi w praktyce przygotowałam krótki filmik instruktażowy przekładania sznurków.
Postępujemy zgodnie ze schematem przekładania (najpierw górny sznurek z prawej stronie trafia na dół – też na prawo; potem dolny lewy trafia na górę – na lewo; następnie lewy dolny sznurek przekładamy na prawo – na górę, a górny z prawej przekładamy na lewo do dołu) do momentu, kiedy sznurek będzie już za krótki, by umieścić go w nacięciu.
Teraz przyda nam się kawałek bezbarwnej taśmy klejącej. Mocno obklejamy nią wszystkie sznurki tuż przy końcu splotu.
Podobnie czynimy z drugim końcem bransoletki, na której widnieje supeł zawiązany na początku. Rozwiązujemy supeł i kleimy taśmą.
Obcinamy sznurki, mając na uwadze, że muszą wejść do zakończenia bransoletki (a więc wymierzmy, ile sznurka możemy przyciąć).
Teraz wlewamy odrobinę kleju do zakończenia bransoletki i wkładamy sznurki obwiązane taśmą klejącą do zakończenia – chwilę przytrzymujemy aż klej zacznie działać.
Na tym etapie wkładamy na zakończenia ogniwa i karabińczyk, który posłuży, jako zapięcie bransoletki. Oczywiście możemy dodatkowo zawiesić jakieś zawieszki i inne ozdoby.
PS. mam wielką prośbę – jeśli skorzystacie z mojej instrukcji dajcie znać, a najlepiej pokażcie efekty (jestem bardzo ciekawa Waszych zmagań z kumihimo). Miło mi będzie, jeśli podacie link do tego tutorialu na Waszych blogach, prezentując efekty (o ile oczywiście z niego skorzystacie)
Super tutorial. Na pewno nie jedna z nas skorzysta:-) pozdrawiam
Super, może się skuszę i siostrze zrobię….
siostra z pewnością się ucieszy
Świetny tutorial – nawet ja zrozumiałam co i jak 🙂 Pozdrawiam cieplutko 🙂
starałam się, jak mogłam 🙂
Bardzo fajnie to wszystko opracowałaś 🙂
Pozdrawiam!
Aaaale mi sie to podoba! I nie wygląda na bardzo trudne… Pozdrawiam 😉
nie, nie jest trudne (przynajmniej ta najbardziej popularna metoda plecenia)
Dziękuję za świetny tutek 🙂 na pewno skorzystam, tylko najpierw muszę zakupić materiały, szczególnie ten dysk. Ale jak następna rzecz mnie wciągnie to już chyba całkiem będę musiała oduczyć się spać 😉 Pozdrawiam 🙂
no właśnie – ja też jestem ciągle głodna nowych efektownych technik, a czasu coraz mniej przez te małe pasje 🙂
Wow ależ cuda i jak ładnie opisane 🙂
super 🙂 bardzo mi pomogłaś tym filmikiem zrozumieć zaplatanie kumihimo 🙂 jestem bardzo wdzięczna :)))
Witam.Swietnie to Pani opracowala.Jak zobaczylam to pierwszy raz to byla dla mnie czarna magia ale z Pani opisami i filmem udalo sie idealnie. Mam tylko jeden klopot nie mam pojecia jakiej wielkosci powinny byc nakladki bo bez nich nie moge wykonczyc mojej pracy a te co mam sa za wielkie
Pozdrawiam
Super instrukcje i porady! Bardzo mi pomogły przy mojej pierwszej próbie wyplatania kumihimo. 🙂
I wyszedł z tego całkiem niezły naszyjnik (http://adzik-tworzy.blogspot.com/2015/07/kumihimo-proba-pierwsza.html).
super, że się przydał. świetna praca 🙂
A jesli bym chciala zaplesc bransolete finalnie o dlugosci 60cm to jakiej dlugosci sznurki są potrzebne ? Jak to wyliczyć ? Dziękuję za odpowiedź:)