Szydełkowe filety, Szydełkowe wzory

Pierwszy filet szydełkowy

“O przytulności, pięknie, domowości mieszkania mówią sprzęty, drobiazgi, ozdoby, przedmioty…i coś niedostrzegalnego jeszcze, co jest domowości rzeczą samą…”

“Dom w rzeczy samej”

Pisałam Wam o tym, że planuję wydziergać szydełkowy bieżnik, a że ażurowe motywy we wnętrzach coraz bardziej mi się podobają zaczęłam szukać schematów. Przemierzyłam, więc internet wszerz i wzdłuż, aby znaleźć coś urokliwego, ale niestety bardzo trudno było mi znaleźć właściwy – a może ja jestem jakaś za bardzo wybredna? Na szczęście z pomocą przyszła mi mika, która o szydełkowych serwetkach, obrusach i bieżnikach wie chyba wszystko (no nie? Dziękuję Ci bardzo). To ona właśnie pomogła mi podjąć ostateczną decyzję i uświadomiła mi, że szydełkowe filety nie są wcale takie trudne.

A przyznam szczerze, że jak wcześniej patrzyłam na schematy obrusów w technice filetowej, to mnie odpychało – “jakieś krateczki” – myślałam sobie. Tymczasem okazało się, że to bardzo prosta technika. Wystarczy jedynie wiedzieć, co to słupek i łańcuszek, a potem baaardzo wnikliwie dziergać według schematu. W metodzie filetowej zachwyca mnie, jak wiele pięknych szydełkowych obrazków można “namalować” szydełkiem – naprawdę…

W piątkowy wieczór zasiadłam do dziergania romantycznego filetowego bieżnika z motywem róży. Wczoraj dokończyłam i już jest – mój pierwszy szydełkowy bieżnik. Dziergałam go z kremowego kordonka Scarlet. Bieżnik mierzy około 60 cm x 40 cm.

I choć rzeczywiście metoda siatkowa (filetowa) nie jest wcale skomplikowana, to jednak nigdy tak “kurczowo nie trzymałam się schematu” : ), a moje skupienie sięgało zenitu. Zanim drugi raz zabiorę się za szydełkowanie metodą filetu, to dwa razy się zastanowię : ) Ale myślę sobie, że moje zaangażowanie w dzierganie bieżnika się opłaciło, bo jestem mega zadowolona z efektu.

A tu jeszcze schemat do owego bieżnika – może skorzystacie.

169a05562c69356fd73b9c2be16e354f